Rodičovství s sebou přináší výzvy a byť se s dětmi dá absolvovat vcelku aktivní režim, pokud byl někdo zvyklý výkonnostně sportovat, tak musí být rodinný time managment vyladěný jako namazaný stroj. Jedná se v podstatě o dvě roviny. Člověk se nadále bude udržovat v relativně dobré fyzické kondici a potom samozřejmě nepřímo působíme na děti, které vnímají, že se rodičové neválejí na pohovce a nejsou jen pasivní sportovci u televize. Do jaké míry se každý může nebo chce věnovat sportu je dost individuální a spíš bych to hodnotil optikou prožitého života ve zdraví. To může být vnímáno také dost subjektivně, ale řekněme, že nám bude stačit žít bez nějakých chronických či civilizačních chorob. Důležité je jako ve všem pravidelnost a nastavení určité dlouhodobé rovnováhy, která bude udržitelná.

Je důležité si jako rodina definovat, co je pro nás důležité. Vše je o kompromisech a my se musíme naučit žít s tím, že nemůžeme mít všechno. Jako rodič mám omezený čas na to věnovat se sám sobě a zároveň věnovat drahocenný čas dětem. Každý pak bude mít míru úspěchu posazenou někde jinde. Z dlouhodobého hlediska to jsou vztahy, zdraví a rozvoj dětí. Nic se neděje samo a o všechny aspekty svého života musíme pečovat a zároveň se nenechat vykolejit druhými. Pak se vyvarujeme tlaku ze všech stran. Každá doba má své výhody a nevýhody, ale obecně je dnes vše jednodušší, instantní a na počkání.
Jednou z největších výzev je organizace celkového dne a v hektickém dni najít dostatek času na spánek potažmo regeneraci. Dostatek spánku je bez diskuze zásadní, je to v podstatě 1/3 našeho času. Je to ve zkratce jako s dalšími režimy během dne tj. strava, pohyb, spánek (eat-move-sleep) v návaznosti na pravidelnost a střídmost. Nedostatek spánku se nemusí nutně negativně projevit na vliv na kondiční stránku alespoň z krátkodobého hlediska, ale týká se zejména duševního zdraví. Subjektivně asi každý vnímá, že pokud není dostatečně odpočinutý, tak je podrážděnější a stejně tak uvažování a reakce nejsou vždy zcela racionální. Dá se říci, že spánek je v podstatě to nejjednodušší a nejlevnější co můžeme svému tělu nabídnout a svým způsobem být sami sobě “lékařem”. Člověk pak ani nemusí řešit všechny možné biohacking “srandy”, kdy je ve změti všech informací vůbec těžké se orientovat. Pokud bychom totiž měli sledovat biofeedback svého organismu, tak bychom pomalu neměli čas na nic jiného. Vše je o určitých prioritách.

Aktivní rodičovství je cesta, ne cíl. Nejde o to, trhat rekordy, ale o nalezení udržitelné rovnováhy mezi rodinou, zdravím a pohybem. Ideální je zaměřit se na aktivity, které lze snadno začlenit do rodinného života – procházky v přírodě, cyklovýlety, plavání nebo třeba tanec. Vhodné jsou i sporty, které nevyžadují složitou organizaci a můžeme se jim věnovat individuálně, jako je běh, cvičení doma anebo nějaká např. míčová hra s kamarády. Důležité je, aby pohyb byl zábavný a motivující. Nezapomínejte na správnou stravu a dostatek spánku, což jsou klíčové atributy pro regeneraci a energii. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové aktivity, ale hlavně si stanovte realistické cíle a buďte k sobě shovívaví. Inspirujte děti vlastním příkladem a společně hledejte radost z pohybu a aktivního životního stylu.